Rozwód z orzeczeniem o winie, jakie niesie skutki?
Największy odsetek spraw rozwodowych prowadzonych w polskich sądach, to postępowania mające na celu orzeczenie rozwodu z winy jednego z małżonków. Ten rodzaj spraw rozwodowych niesie ze sobą dla każdej ze stron określone skutki prawne. Jakie?
O ile, sprawa rozwodowa bez orzekania o winie może zakończyć się podczas jednej rozprawy, o tyle postępowanie sądowe mające na celu określenie winy jednej ze stron (lub obojga) może potrwać nawet półtora roku.
Rozwód z orzeczeniem o winie – na czym polega?
Rozwód z orzeczeniem o winie, to jeden z kilku sposobów umożliwiających skuteczne rozwiązanie małżeństwa.
Podobnie, jak proces o rozwód bez orzekania o winie, również i w tym przypadku konieczne jest złożenie stosownego, dobrze uzasadnionego wniosku. W trakcie trwania procesu przeprowadzone zostanie postępowanie dowodowe, podczas którego przesłuchani zostaną świadkowie stron. Sąd zapozna się też z przedstawionymi przez małżonków materiałami dowodowymi (dokumenty, a także nagrania i korespondencja).
Rozwód z orzeczeniem o winie – przesłanki
Przyczynkiem do prowadzenia tego rodzaju postępowania może być:
- niewierność jednego z małżonków;
- choroba alkoholowa;
- stosowanie przemocy;
- używanie środków psychoaktywnych;
- niechęć do współżycia;
- brak wzajemnej pomocy.
Oczywiście, to tylko kilka z wielu powodów, które mogą świadczyć o winie jednej ze stron za rozpad pożycia małżeńskiego.
Z czym wiąże się rozwód z orzeczeniem o winie?
Rozwód z orzeczeniem o winie niesie ze sobą, jak każde postępowanie sądowe, charakterystyczne skutki prawne.
Poza faktycznym i trwałym rozpadem małżeństwa, rozwód z orzeczeniem o winie umożliwia małżonkowi dochodzenie alimentów od małżonka odpowiedzialnego za rozpad pożycia. Sąd przychylnie odnosi się do wniosku o alimenty w sytuacji, kiedy w związku z rozwodem nastąpiło istotne pogorszenie sytuacji materialnej drugiego małżonka. Alimenty będą wypłacane aż do momentu zawarcia przez „poszkodowanego” małżonka nowego małżeństwa.
Rozwód z orzeczeniem o winie – akty prawne
Szczegółowe kwestie zasądzania alimentów i realizacji obowiązku alimentacyjnego wobec współmałżonka reguluje uchwała Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86 (LEX nr 33420), w której czytamy: obowiązek świadczeń alimentacyjnych między małżonkami po rozwodzie stanowi kontynuację obowiązku wzajemnej pomocy powstałego przez zawarcie związku małżeńskiego.
Negatywnym skutkiem postępowania rozwodowego są również:
- konieczność poruszenia przed sądem intymnych spraw małżeńskich;
- duże obciążenie finansowe i emocjonalne;
- konieczność osobistego uczestnictwa we wszystkich rozprawach sądowych;
- napięcia między małżonkami.
Z tego powodu decydując się na rozprawę rozwodową z orzeczeniem o winie jednego z małżonków, warto sięgnąć po pomoc pełnomocnika.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi kancelariami w Szczecinie i Choszcznie, które zapewniają wsparcie zarówno podczas prowadzonej rozprawy, jak i na etapie przygotowania pozwu, gromadzenia dowodów i przygotowywania świadków.
ul. Gabriela Narutowicza 3/2
70-231 Szczecin
tel. +48 91 434 22 54